Ocenění projektu Reedice díla Františka Bartoše

Stalo se tradicí, že Česká národopisná společnost uděluje každoročně cenu nejlepším počinům v oboru národopisu. Slavnostní představení těchto děl a jejich autorů probíhá vždy při příležitosti Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V letošním roce byl čestnou cenou hlavního výboru za významný přínos péči o lidovou kulturu oceněn několikaletý projekt reedice etnografického díla mladcovského rodáka, národopisce, folkloristy a pedagoga Františka Bartoše (1837–1906).

V reedici byla vydána díla: Nové národní písně moravské s nápěvy do textu vřaděnými, Lid a národ, Naše děti, Moravský lid, Kytice a soubor tří studií Moravská svatba, Líšeň (zpracoval Bartoš spolu s Cyrillem Mašíčkem) a Deset rozprav lidopisných.

K realizaci celého projektu se spojilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s Krajskou knihovnou Františka Bartoše a reedice vyšla v Edici Zlínský kraj. Finančně ji podpořily Zlínský kraj, Kulturní fond města Zlína, Ministerstvo kultury ČR a Barum Continental spol. s r. o.

Reedice základních Bartošových etnografických děl zpřístupnila stále platný, bohatý a cenný materiál, který byl dosud pro veřejnost špatně dostupný; o tom svědčí i její ohlas a zájem o ni mezi folklorními soubory a pedagogy pracujícími s dětmi.

Cenu za projekt převzal z rukou místopředsedy České národopisné společnosti 28. června 2008 ve Strážnici iniciátor a „duchovní otec“ celé reedice PhDr. Karel Pavlištík, CSc.

PhDr. Alena Prudká
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

<< zpět na úvod | nahoru ^ | webmaster@kfbz.cz
© 2007 Krajská knihovna Františka Bartoše a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně | Naposledy změněno: 08.03.2010